İstanbul’da Görünmeyen Tehlike: Herkes “Boğazımda Yanma Var” Diyor, Grip Sanıyor Ama…

İstanbul, artan nüfus ve sanayileşmenin getirdiği hava kirliliği ile boğuşuyor. Fabrika bacalarından çıkan gazlar, egzoz dumanı ve kömür gibi yakıtların kullanımı, şehrin havasını zehirliyor. Afrika tozlarının da etkisiyle Marmara Bölgesi’ne taşınan zararlı partiküller, hava kalitesini daha da düşürüyor.

Meteorolojik istasyonlarının verileri, 11 Mart Pazartesi gecesi İstanbul’da karbonmonoksit oranının tehlikeli seviyelere ulaştığını gösteriyor. Hava kirliliği platformları, riskli grupların bu durumdan etkilenebileceği ve uzun süreli maruz kalmanın sağlıklı kişilerde de nefes alma güçlüğü ve boğaz tahrişi yaratabileceği uyarısında bulunuyor. Kükürtdioksit ve ozotdioksit oranlarının da sağlığı tehdit edecek seviyelerde olduğu belirtiliyor.

İstanbul genelinde hakim olan kirlilik, çekilen görüntülerde de açıkça görülüyor. Şehrin her iki yakasında da puslu hava hakim.

İTÜ’nün son araştırmasına göre, İstanbul’da hava kirliliği 2023 yılında bir önceki yıla göre %3 oranında artmış durumda.

“HERKES GRİP SANIYOR AMA…”

İstanbul Çevre Konseyi Genel Sekreteri Zafer Murat Çetintaş, hava kirliliğinin gribal enfeksiyonlarla karıştırıldığını ve birçok kişinin boğaz yanması ve nefes alma problemleri yaşadığını ifade ediyor. Çetintaş “Hava kirliliğini gribal enfeksiyon sanıyorlar ve aşağı yukarı herkes boğazımda yanma var diyor.” şeklinde konuştu.

Hava kirliliğinin akciğerlere kadar inerek zatürreye yol açabilecek hastalıkları tetiklediğini de vurgulayan Çetintaş, İstanbul’da orman varlığının azalması ve ağaçların yok edilmesinin oksijen seviyesini düşürdüğünü ve sorunu daha da derinleştirdiğini söylüyor.

Çetintaş, kömür kullanımının da hava kirliliğine önemli katkıda bulunduğuna dikkat çekiyor. Özellikle Esenyurt, Bağcılar, Esenler, Bahçelievler ve Kartal gibi gelir düzeyi düşük ilçelerde kömür kullanımının yaygın olduğunu ve bu durumun hava kirliliğini tetiklediğini belirtiyor. Şubat ve Mart aylarında lodosun etkisiyle Basra alçak basınç sisteminin bölgedeki kirliliği batı rüzgarlarıyla İstanbul’a taşıdığını da sözlerine ekliyor.

Hava kirliliği, İstanbul’da önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelmiş durumda. Bu sorunun çözümü için acil önlemler alınması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x