ABD, Muhammed Deif’in sağ kolu Mervan İsa’nın öldürüldüğünü doğruladı

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda İzzeddin El Kassam Tugayları komutanı Muhammed Deif’in sağ kolu Mervan İsa’nın öldürüldüğünü doğruladı. Hareetz gazetesinde geçtiğimiz hafta yayınlanan haberde, Mervan İsa’nın İsrail saldırıalarında hedef alındığı belirtilmişti.

Sullivan, örgütün diğer liderlerinin Gazze’deki tünellerde saklandığını tahmin ettiklerini söyledi. Henüz, Hamas’tan veya Kassam Tugayları’ndan konuya ilişkin açıklama gelmedi.

İsa, 7 Ekim’deki Hamas saldırıları sonrası başlayan savaşta İsrail’in öldürdüğü en üst düzey Hamas yetkilisi. İsa, 7 Ekim saldırısını planladığına inanılan Kassam Tugayları lideri Muhammed Deif ve Hamas’ın Gazze lideri Yahya Sinvar ile birlikte İsrail’in en çok arananlar listesinin üst sıralarında yer alıyordu.

MERVAN İSA KİMDİR?

‘Gölge Adam’ lakaplı İsa, Muhammed Deif’in sağ kolu olarak biliniyor. Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre İsrail, genç yaşta katıldığı Hamas saflarındaki örgütsel faaliyetleri nedeniyle, ‘Birinci İntifada’ olarak bilinen dönemde İsa’yı beş yıl boyunca hapiste tuttu. Hareketteki öne çıkan rolü nedeniyle özellikle İkinci İntifada’dan sonra İsrail’in hedefi haline geldi. İsrail, 2006 yılında Genelkurmay’ın Deif ve Kassam Tugayları’nın diğer üst düzey liderleriyle yaptığı toplantı sırasında İsa’ya suikast girişiminde bulundu. İsa, bu suikasttan kurtuldu.

Ayrıca, İsrail’in 2014 ve 2021’de Gazze’ye düzenlediği saldırılarda savaş uçakları evini iki kez yıktı. Bu saldırılardan birinde kardeşi hayatını kaybetti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x